tbonomi68 tbonomi68
  • 23-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store owner wants to develop a new snack mix by mixing chocolate and trail mix. How many pounds of chocolate costing $17.50 per pound should be mixed with trail mix costing $3.40 per pound to create a 32 lb mixture worth $9.57. (Round to the nearest pound.)

Respuesta :

Otras preguntas

complete the equation for the linear function whose graph contains the points (7,8) and has a slope of -1.2. y=________+________
Mary Wollstonecraft was _____. a writer and teacher an impressionist painter the mother of Charles wingspanens the wife of Friedrich Engels
What is 16/20 simplified
what problem might the republic of texas face
Is a sloth a primary or secondary consumer?
Help!!!Which of the following is the most appropriate unit to describe the time you can drive a car based on the amount of gas? A) Minutes per gallon, because t
non-examples of a chemical reaction
a kitten weighs 500g. a puppy weighs 2kg. Wich weighs more how much more
What rights does the Declaration of Independence express? A. Legal rights of citizens B. The right to citizenship C. Human rights of citizens, including life an
What is the value of 6 divided by 3/8