27dseyben 27dseyben
  • 25-09-2022
  • Mathematics
contestada

Need Help


Apples cost $2/lb but 15 apples cost $4. How many pounds does an apple weigh?
A 2/15
B 15/2
C 1/15
D 1/30
E 15

Respuesta :

Otras preguntas

___ is the perspective in geography that examines locations in the planet based on their relative location to objects. a. the ecological persepective b. the sp
what led many rural americans to migrate to the cities in the 1890's
f(x) = 3x + 9, g(x) = 5x2 Find (f + g)(x).
What phrase best describes the character of the young man in the memoir "A Cub Pilot"? a. Nervous and discouraged b. Energetic yet anxious C. Ambitious yet inco
merchandise which is regularly $4.88 is on sale for 25% off. a customer buys 3 items. what is the total for 3 items?
to get ready for a field trip students and adults were put into groups for every 8 students in a group there were three adults in total in all the groups there
Which of the following is pop criticism primarily concerned with? - literary analysis of a product -opinion without evidence for a product -advising the pur
what is the absolute value of negative 6
If y = 3 when X = -9 find X when y =5
why is water reabsorption important