huuruffff
huuruffff huuruffff
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

Kimaya decided to by mangos and pineapples for her snack this week.
Mangos, m, cost $1.50 each. Pineapples, p , cost $3.00 each. She wants to spend $18

Here is Kimaya's work to solve 1.5m+3p=18:
1.5m+3p=18
-3p -3p
1.5m=18-3p
------ -----
1.5 1.5
m=12-2p

1. What does the 12 and -2 say about the situation
2. Solve 1.5m+3p=18 for p

Respuesta :

Otras preguntas

For typical rubber-on-concrete friction, what is the shortest time in which a car could accelerate from 0 to 80 mph
Kylie buys a soccerball for $16 plus a 7% tax. James buys a basketball for $20 plus a 7% tax. Enter the difference in the amount Kylie and James paid, including
The language of price controls Suppose that, in a competitive market without government regulations, the equilibrium price of hamburgers is $7 each. Complete th
what does fast mean in the bible?
How can flexible thinking fuel your growth mindset?​
Explain two ways in which the sale of local souvenirs promotes the culture of the destination
Estimate the value of √2π / √5 A.]0.33 B.]0.50 C.]0.67 D.]2.0
find -3/5(-1/1/3) show your work
f(0)=3, f(4) = 9 how do i find this
What do you mean by first past the post system?​