paskertjacob6409 paskertjacob6409
  • 22-12-2022
  • Mathematics
contestada

You have at most $23 to spend at a market. Apples cost $0.50 each, and pears cost $0.75 each. Let a be numbers of apples and p be numbers of pears. Write an inequality that represents the numbers of apples and pears you can afford

Do not include the dollar sign ($) in your inequality.

Respuesta :

Otras preguntas

The government wanted to regulate (control) what about the railroads in the late 1800s? A. Pollution B. Tracks C. Price
How many common nouns in the passage?
what is the formula of water​
which does NOT have an equal chance a choose a number at random from 1 to 6 b toss a fair coin c choose a letter at random from the word seventh
What 4-5 places did Columbus think he discovered?
A well-written research question states the independent and dependent variables in the experiment. For example, a student investigated the effect of soil pH on
find the slope of each line 2x+3y=9
What is 30% of $37.50
Phosphorous-32 has a half life of 14.3 days while radon-222 has a half-life of 3.8 days, so phosphorous-32 is considered more active. a. True b. False
5.6 write each decimal as a fraction or a mixed number