jslr jslr
  • 22-04-2024
  • Mathematics
contestada

Tidbit started a summer business of mowing lawns. However, before he could mow lawns, he needed to purchase supplies (a lawnmower among other needs). Tidbit spent $112 gathering necessary materials. He makes on average $6 per lawn, mowed. Write an equation to show Tidbit his earnings, E, for L lawns mowed.

Respuesta :

Otras preguntas

Michael's mom paid $2.40 for a 3/4 pound box of cereal.How much is that per pound?
what is -3 and 1/3 divided by 9? Answers: A. -10/27 b. -1/9 C. 1/9 D. 10/27
Michael's mom paid $2.40 for a 3/4 pound box of cereal.How much is that per pound?
mr knote a piano tuner taps his 440-hz tunning fork with a mallet. what is the period of the vibrating fork?
How is a euglena like a plant cell? How is it like an animal cell?Like a plant cell:Like an animal cell:
Write a paragraph in Spanish about what your ideal holiday is... Please help me only need 5/6 lines
how was mozart affected by the patronage system ?
estimate the number of pints in 445 ounces
why weren't slave marriages considered legal
88% of the student body voted if school has an enrollment of 350 students how many students voted in the last election