makeyla23 makeyla23
  • 22-02-2016
  • Mathematics
contestada

paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost of 13.50. which equation represents p, the cost in dollars,of each notebook?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2016
6 spiral notebooks for $13.50.
1 spiral notebook costs?

13.50 ÷ 6 = 2.25
1 spiral notebook costs $2.25. 

Check:-
2.25 × 6 = 13.50
Correct! 

$2.25 per spiral notebook 
Answer Link

Otras preguntas

Identify two large molecules made from simple sugars.
Leanne has three times as many points as jay. Jay has 20 fewer points that Leanne. Which system of equations can be used to find each player's points?
Why did Confederate general Robert E. Lee decide to invade Union territory
How do most individuals finance their healthcare costs?
How do i start making research for animal biology?
The kidneys control the amount of water, ions, and other substances in the blood. true false
Why, according to Clifford, was there little chance of reaching any sort of understanding with the Soviets anytime soon?
weare is the anser at for the question
Which trait would most likely lead a scientist to repeat an experiment and verify the data?
In what ways has Roman tsars underestimate his own rule Will give 30 points if you answer