yamil7635 yamil7635
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

2 apples cost $20 what would 5 apples cost

Respuesta :

WideAWAKE
WideAWAKE WideAWAKE
  • 25-02-2016
It would cost $50.

20 / 2 = 10
10 x 5 = 50
Answer Link
NicoleSan NicoleSan
  • 25-02-2016
[tex] \frac{20}{2} [/tex]= 10, so, you would multiply 5 and 10, which gives you 50.
So, 5 apples would cost $50.

Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

Describe the impact of a waterborne pollutant on an aquatic community. write a 100-word report on how that pollutant affected aquatic life, what the effect was,
Which organ removes excess water, salts, uric acids, and chemicals from the blood
How does paraphrasing help readers understand poetry? A. It inspires readers to come up with their own allusions, and paradoxes when reading poems. B. I
What is the approximate percent decrease when a fish count goes down from 850 to 500?
How many deciliters are in a cup?
Using the same cutting board for raw chicken and raw beef can be
Which god does Odysseus say will punish the Cyclops Polyphemus if he or his crewmen are injured? Hera Zeus Apollo Athena
The number of new cases of an illness that occur during a particular period of time is referred to as prevalence true or false
The perimeter of a rectangle is 64 units. Can the length X of a rectangle be 20 units when it's width y is 11 units
A _____ is the composition of a translation and a reflection across a line parallel to the direction of translation. glide reflection tessellation rota