itsalicesmith itsalicesmith
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

it cost a faimly 305.00 to buy a 11ft by 14 ft rug if the cost is porpotional to the area what will it cost the family to buy a 16ft by 18ft rug

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2018
So what we do first is find out the cost per foot which is 305÷154=1.9805194805194805195
Then we find out the area of the second rug which is 288 feet and multiply that by the cost 1.9805194805194805195. We then get 1.9805194805194805195x288=570.38961038961038961
Answer Link

Otras preguntas

Which amendment prevents excessive bail or fines, as well as cruel and unusual punishments to the individual?
Simplify (tan^2 x/sec x + 1) + 1
Psychologists only focus on how people think and feel. true or false?
Please help me !! thank you :)) which of the solutions that you recorded represented a compromise?
I neeeeeeeddddd helllppppp
iroquoise were also known as which tribe?
(1/8)^5*(1/8)^3 simplify this expression
cross Products Property 3/4 = v/14 what is V?
How is Athenian democracy different from modern American democracy?
What is the decimal representation of 2/10 ?