Jeyson3205 Jeyson3205
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Omar bought 10 pounds of rice for $6. How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2018
10 pounds = $6

Find 1 pound:
1 pound = $6 ÷ 10 = $0.60

Answer: $0.60
Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-05-2018
If he payed $6 for 10 pounds, you would have to divide to fid your answer 10 divided by 6 = .60
Answer Link

Otras preguntas

A hot spot is an area where material from deep within the mantle rises and melts through the crust above it. True or false need help quick
"the nervous blue flash in his eyes. . . ." Which poetic technique does Shapiro use in this line?
Does the christian bible say that the books were written by the hand of god
What did US car companies produce during world war 2
what is the equation that can be used to find the number of dollars he paid per hour of labor
Without parentheses the expression 8+30 dividend by 2+4 equals 27. Place parentheses in the expression so that it equals 12; then 23
Part A: Abe rented a bike at $36 for 5 days. If he rents the same bike for 8 days, he has to pay a total rent of $48. Write an equation in the standard form to
I need help on #15 and #16
A constitutional monarchy provides what power to a monarch? A. Only power given in the constitution B. Absolute power over parliament C. Power for ki
You have been looking at a slide of a sample of a plant cell under the microscope. When removing the slide it breaks, where should you dispose of the broken sli