trishanaconway trishanaconway
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

Bananas sell for $.46 per pound. Is $2.00 enough to buy four pounds of bananas?

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 23-05-2018
Hello!

To solve this you have to multiply the cost of bananas by 4

0.46 * 4 = 1.84

This means it cost $1.84 to buy 4 pounds of bananas so $2 is enough

The answer is yes, $2 is enough to buy 4 pounds of bananas

Hope this helps!
Answer Link
blssdkeyes2006 blssdkeyes2006
  • 23-05-2018
No, this is why

.46 x 4= $1.84
Answer Link

Otras preguntas

divide the fractions and simplify the answer 1/2÷5/8
Which correctly compares how coal and natural gas are formed?
A rectangular area is to be fenced in along a straight river bank as illustrated the lengthy of the fenced in area is to be 7 feet greater than the width and th
What color do the Bolshevik's identify with?
which job might be held by someone in a mid-level caste?
is 5/12 greater than 1/6
What best characterizes the Great Society? the Alliance for Progress Johnson's program to improve individual rights and employment opportunities signing of the
A horizontal line that passes through the point (6,0)
Help please Romanticism sought truth in A. Nature and order B. Emotion and nature C. Law and order D. Emotion and order
how do regional and state boundaries differ?