PINK4123
PINK4123 PINK4123
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna cost $0.90. A 12-ounce can of tuna coats $2.40. Which is the better buy?

Respuesta :

Jennihasit Jennihasit
  • 25-02-2016
The second one is a better buy because you are paying two cents for each ounce in the first one youre paying 18 cents for each one
Answer Link

Otras preguntas

another word used to describe market economies is
an airplanes propeller completes one revolution in 65ms. a)what is the angular speed in rpm? in rad/s?
Cos^theta - sin^2 theta = 1-2 sin^2 theta
rearrange the quadratic equation so that it is equal to 0 then factor the equation x^2-4x=-2x+24
The question is: find 55% of $4.80...how do I find the answer?
what is log of 1/100
How Many Moons Does Each Planet Have?
an airplanes propeller completes one revolution in 65ms. a)what is the angular speed in rpm? in rad/s?
Information flow within a single neuron moves from structure to structure in the sequence of?
During eukaryotic transcription,an RNA molecule is formed that is? A. complementary to both strands of DNA B. identical to an entire single strand of DNA C. dou