matatch96pcdpf1
matatch96pcdpf1 matatch96pcdpf1
  • 24-07-2018
  • Mathematics
contestada

Frank has 26 apples it takes four minutes to eat 1 apple. How many minutes will it take him to eat all 26 apples, if it takes him 4 minutes to eat each one?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 24-07-2018

Hi!


All we have to do to solve this is simple multiplication.


4 minutes x 26 apples


26

x 4

-------

104


The answer is 104 minutes.


Hope this helps! :)

-Peredhel

Answer Link
Creati
Creati Creati
  • 25-07-2018

Hey!

It takes him 4 minutes to eat 1 apple. To eat 26 apples, multiply 26 by 4.

[tex] 26 \times 4 = 104 [/tex]

That means your answer is 104 minutes

[tex] \framebox{Answer = 104 minutes} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Divide: 25xy4 + 60xy3/ 5xy
It took bob 55min to clean the garage. How many seconds did it take bob.
Question 5 of 5: Someone texting or talking spans an average of 27 seconds after they put the phone down are still thinking about what they just did is called l
Two differences between the first and second industrial revolution
I have 6 thousands 12 tens 9 hundreds 10 ones and 3 tenths what number am i
Dr king became the leader of a bus boycott that was organized to fight segregation in
What is the name of the enzyme needed for transcription?
Read the sentence. That she was unhappy was obvious to all. The bolded words are what kind of clause? adverb clause adjective clause noun clause
Matt and Mindy each built a rectangular prism that has a length of 5 units,a width of 2 units, and a height of 4 units.Matt used cubes that are 1 cm on each sid
Plz help ASAP! Thanks!