gamesvex5 gamesvex5
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

The cost for 50 pounds of pet food is $117.50. What is the cost for on pound of food?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 25-07-2018

The cost per pound is

... $117.50/(50 pounds) = $2.35/pound

The average cost for a pound of pet food is $2.35.

_____

If the food only comes in 50 lb bags, your cost for one pound of it will be $117.50.

Answer Link
1234alex101
1234alex101 1234alex101
  • 16-12-2020

Answer:

$2.35 per pound of food

Step-by-step explanation:

You just divide the price ($117.50) by the amount of pounds (50)

117.50 ÷ 50 = 2.35

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What are two coastal features that are shaped by erosion?
What is 2&2/3 divided by 4?
Which number is a solution of the inequality? 10.6 < b a. –9 b. –18 c. 14 d. 7
Which example best describes a change of medium?
What is the answer to 1 3/5 + 4 4/5
tim,kara and ann are working together to write a 4page report each student are going to do an equal amount of writing. what fraction of entire report does each
In a(n) _____ organization, top managers make all the decisions and pass them down to lower levels for implementation
What do the tennessee valley authority and the federal deposit insurance corporation have in common?
When a puddle of water evaporates, does the water change into a new kind of matter
how to figure the volume of a figure