madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

What is BXE?Ment to chose Mathmatics Help pls.
PLEASE HELP god bless Justify each step of the solution by stating the property that was used to get to each step. Given: 4(-6x – 3) + 24x = -72x + 132 Step
could Hitler have won world war two
Which action is taken by an offensive player in the game of lacrosse? A. The player attacks the opponent's goal. B. The player throws the ball out of bounds.
After learning how to fly, wendy reduced her daily commute time by 75%, percent. Previously, her commute took m minutes.
Four less than the sum of a number and 20 is 16. What is the number
The product of any two prime numbers is always odd
10,300 milliliters is the same as
The Law of Supply states that Question 3 options: the supply of a product is not affected by its price. when the supply of a product decreases, the price
Estimate how many times larger 4 x 1015 is than 8 x 109 in the form of a single digit times an integer power of 10.