trashburgerr trashburgerr
  • 23-08-2018
  • Mathematics
contestada

rob bought a magazine for $3 and five erasers, he spent a total of $13. How much did each eraser cost

Respuesta :

Haileybidinger
Haileybidinger Haileybidinger
  • 23-08-2018
You first do 13-3 because that’s how The magazine cost. You end with 10, then divided by five because you have five erasers. The answer is $2 per eraser.
Answer Link

Otras preguntas

gradient from 2 - 1/2y = 0​
3x +7x -5 +2x +10 simplified is 12x +5
what is the theme in "The Monkey’s Paw" by W. W. Jacobs
To make sure Luisa arrived on time she left 15 minutes early. Which revised sentence shows the correct punctuation for indicating a pause? To make sure Luisa ar
WILL GIVE BRAINLIEST A florist has 75 tulips with which to make bouquets. She will use 12 tulips in each bouquet. If the florist ends up with 3 tulips left, ho
How do you line graph Y equals 7X -8
E. Carefully observe the given bar graph and answer the following questions: 1. Which will be the most urbanised continent in the year 2030? North Penerica 2.
You are having a snowball fight with your best friend on a frosty winter day. You are standing on the roof of your 5 m tall house with a 0.4 kg snowball. You dr
The process by which information is encoded, stored, and later retrieved is called a. intellect b. cognition c. memory d. perception
Let A = {x : 2x² + 3x - 2 = 0} and B = {x : x² + 3x - 4 = 0 } find (A U B) × (A Π B)​