xovincent xovincent
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

letty bought 8 12-packs of soda for a total cost of $24 what did each pack of soda cost

Respuesta :

mytoecold mytoecold
  • 24-08-2018
192$ dollars that's what I got
Answer Link
Grinder Grinder
  • 24-08-2018
Each pack of soda cost $3. It's just 24÷8=3.
Answer Link

Otras preguntas

let f(x)=-2x+4 and g(x)=-6x-7. find f(x)-g(x)Please can someone help me?
What word fits best? Una noche, Teresa _______ a una fiesta en casa de Damian. fuera, fue, iba, or ibas??
Archaea and eubacteria were found to be most different because _____.
Conducting a monohybrid cross of F1 generation plants, the recessive trait reappears in F2 plants in a ratio of _____. A. 1:1 B. 2:1 C. 3:1 D. 4:1
what's the capacity of 2 liter bottle
Hydroelectric power is a good source of heat energy. a. true b. false
What would most likely be included in the “Analysis” section of a lab report?
Which cultural clash influences the motivations for Lindo Jong’s actions? A. American culture vs. Chinese culture B. American culture vs. Japanese culture
7. Which of the following would lower the pitch of a string instrument's sound? A. adding tension within the string. B. shortening the effective string le
According to Newton's 1st law, the law of inertia, if you hit a baseball with a bat it will _____. A. hurt your hand from the reaction force B. accelerate a