michelle971
michelle971 michelle971
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each. of jack spent $25.06 on soup, how many cans did he buy?

Respuesta :

idc23
idc23 idc23
  • 21-09-2018

Divide 25.06 by 1.79. You get the answer...14 cans of soup.

Answer Link
Jenny4531 Jenny4531
  • 21-09-2018

14 cans. If you get one for $1.79 then you have to divide the total of $25.06 by 1.79 to get how much you can buy with $25.06 which are 14 cans.

Answer Link

Otras preguntas

is adding food coloring and oil into water is it a chemical or physical change?
I need to know the steps to do two step equations
Which ordered pair is in the solution set of 3x-y=10 A. (5,-5) B. (4,2) C. (4,-2) D. (_5,5) Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Plz!!!!
You are downloading a song. The percent y(in decimal form) of megabytes remaining to download after x seconds is y=-0.1x+1. Interpret the x- and y- intercepts.
one fourth of the opposite of the difference of five and a number is less than 20
how does hydrogen ion change into hydrogen atom plz answer as fast as you can
how do i solve this. a-12=-34
In which one of the following sentences is the semicolon used correctly? A. Donald has three sisters; Carla, Donna, and Maggie. B. Whenever I feel afraid; I thi
The Cuban Revolution resulted in A) increased trade with the United States. B) a Cold War ally with the United States. C) a government that soon adopted com
What is it called when the audience know something the characters don't?