kerryannbaughovatfb kerryannbaughovatfb
  • 23-09-2018
  • Mathematics
contestada

which is a better deal a 16in diameter pizza for$12.99 or an 8in diameter pizza for $6?

Respuesta :

spykidd2006
spykidd2006 spykidd2006
  • 23-09-2018

8in diameter pizza for $6

Answer Link
TheAakash
TheAakash TheAakash
  • 23-09-2018

To answer this question, find the unit rates for price per pizza. You can do this by simply dividing the diameter (which is directly proportional to the area of the circle) by the price:

[tex]\frac{16}{12.99} = $1.23[/tex]

[tex]\frac{8}{6} = 1.33[/tex]

The 8in pizza has a greater cost per unit, and is therefore lesser of a value. Your answer is the 16in pizza for $12.99 because it has a cost per unit of $1.23.

Answer Link

Otras preguntas

I could really use some help with this Spanish Homework. Could anyone give me some answers?
Put you answer in simplest form please. :) -than you all in advance!! 2/8 - 2/3
Find the balance on a deposit of $1,150 that earns 9% interest compounded annually for 2 years.
I'm a canal that allows passage from the Pacific Ocean to Caribbean Sea.I'm almost on the southern tip of North American
What is the difference between light and value
Stars are powered by nuclear fusion reactions. True or false?
What is 10,000,000 written as a power of ten? A. 10^7 B. 10^8 C. 10^–7 D. 10^–8
What happened to literacy rates after primary education was made compulsory in France?
Can someone please tell me if i am right?
what role did roger sherman have?