sequoia48
sequoia48 sequoia48
  • 24-09-2018
  • Mathematics
contestada

The price of 2 apples is 1.20$. The price of 2 bananas is 0.88$. What is the price of 15 apples and 12 bananas?

Respuesta :

Gal52 Gal52
  • 24-09-2018
2a = 1.2
2b = 0.88

15(1.2)+12(0.88)=?
18+10.56= $28.56
Answer Link

Otras preguntas

9 + 3.5g = 11 - 0.5g
Atoms Help me please help me
5 write a recursive method that returns the number of 1's in the binary representation of n. use the fact that this is equal to the number of 1's in the represe
What was roosevelt’s plan to combat supreme court rulings against the new deal plans?
true or false At the time of the first census, most people lived east of the Appalachian Mountains.
?? Help with this one
Question 1(Multiple Choice Worth 1 points) Use the following grocery store ad to select the correct answer. ¿Cuánto cuesta el pepinillo? a grocery store ad
Mrs. Tinsley’s favorite smoothie consists of 2 cups ice, 3 cups strawberries, and 4 cups orange juice. a. Ratio of strawberries to orange juice
Martha is being shocked from the plug of a blender. What should you do first? a) call 911 b) grab a wooden broom and knock her away from the item c) grab her an
What is the main reason that species are being lost to extinction?