nlatch8587 nlatch8587
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost

Respuesta :

Helsset Helsset
  • 28-09-2018

solution:

[tex]\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\

\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\

\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\

c=27\\

1Ib cost is \$ 27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Paul Baumer has a flashback to when he was in the classroom. Describe the lecture that he receives from his school master.
Rédigez une lettre à votre ami en parlant d’une fête de votre choix. pls ans it fasttttttt guy s i begg u
In your own words, define publicity (please give king response)
multiply Your answer should be a polynomial in standard form (y^2 – 9)(y^2– 4) = pls show how i’m trying to understand it
The reciprocal for 5 is 1/5
Brenda school is selling tickets to a spring musical on the first day of ticket sales for school so three senior citizen tickets nine child take it for a total
How to solve real number arithmetic
What is the total angle of This? Pls help
What is the spectacle in the play, The Piano Lesson? Please help!!​
As Rome declined, feudalism developed in Western Europe. What was one political need met by this shift to feudalism?