gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If Apple's cost $3.50 per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

jade13cox
jade13cox jade13cox
  • 21-10-2018

5.25

3.50 for one pound and half of that is 1.75. so 3.50 + 1.75=5.25

Answer Link

Otras preguntas

Which kind of phrase are the underlined words in the sentence? Someone will claim the prize before midnight. Underlined words: Before midnight A. Adverb phrase
A stress is considered a bad stress when it
Consider four elements from Group 7A: fluorine in the second period, chlorine in the third period, bromine in the fourth period, and iodine in the fifth period.
When Lenina says, "Never put off until tomorrow the fun you can have today," Ber hundred repetitions, twice a week from fourteen to sixteen and a half." What do
1+4=5 (4 x1 =4 add 1 =5) 2+5=12 ( 5x2 = 10 +2 =12) 3+6 = 21 (6x3 =18 +3 =21) 8+11 = ( 8x11= 96 +8 =96) What's wrong with this answer
If the cyclone is large, but not large enough to cover several states at once, then it is called a ________________________.
A friend asked me, "What is known as 'the study of human relationships, interactions, institutions, and culture'? The choices are: A.Humanities B.Sociology C.Ec
Write a whole number and a fraction greater than i to name the part filled. Think: 1 container
What is the difference between the smallest six digit whole number and the greatest four digit whole number
Bones protect internal organs and help the body move. true or false?