ambi121488 ambi121488
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense. explain why it makes sense.

Respuesta :

theh619 theh619
  • 23-10-2018
I want to buy 7 apples and they cost $0.30 a piece how much do I have to spend on apples this makes sense because the person in the problem is not purchasing a large quantity and is not unusual product for people to buy
Answer Link

Otras preguntas

What the Answer for 3n +2=12​
I need answers please.
Write two equivalent ratios 5 and 3
12x+7<-11 or 5x-8>40
In a soccer game a midfielder kicks the ball from one touchline directly toward the other with a velocity of 14m/s (along the positive x axis ) after the ball t
why did they begin acting out a hunt before it occurred?​
Why do snow shoes stop us from sinking
Ben drives 405 miles on 15 gallons. How many miles does Ben drive on one gallon? A) 4.05 miles per gallon B) 27 miles per gallon C) 1 over 27. miles per gallon
What is 15 x 3/5 =? Thank you
Escoge la mejor respuesta, según el contexto: Compraremos menos refrescos para que ___ dinero. a. ahorres b.ahorras c.ahorrar d.ahorraste