ashleibrown22 ashleibrown22
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

four students spent $12 on school lunch. At the rate, find the amount 10 students would spend on the same school lunch.

Respuesta :

squawk1738
squawk1738 squawk1738
  • 24-10-2018

Answer:

1 each of student

Step-by-step explanation:


Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-10-2018

Answer:

If four students spent $12 each, that means that there was $48 spent in total. So 10 students spending $12 each would mean that altogether those 10 students spent $120.



Now if you're saying that each of the students paid $3 and collectively paid $12, that means that all tean students paid $3 and in total they paid $30.

Hope this helps :)


Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

When a country increases it's investment in human capital, what is the impact on the country's GDP
a. ¿Qué introdujeron Carlota y Maximiliano a Méxio? la carne de res molida el cacao b. el jitomate d. el pan C. Please select the best answer from the choices p
ANOTHERRR >: D THANKS FOR ALL THE PEOPLE HELPINGG < 3
TpT,Eva Perón,Práctica Gramatica
why was the american econmy in the 1920ssuddenly in shambles
CAN I GET HELPPLEASE
What would be the volume of that gas if the temperature was 298 K and the pressure is 1.04 atm
the value of the function at x=-6 is ?
Can someone help only answer if you know no scam links or your getting reported.
FORT JEFFERSON The outer wall of Fort Jefferson, which was originally constructed in the mid-1800s, is in the shape of a hexagon with an area of about 466,170 s