busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The distance from one wave crest to the next, in meters, is called
10. Why did many poor factory workers vote Republican in 1896—the same as their billionaire bosses? a. they wanted strict government control of the corporations
How many members of the Senate have been expelled?
when did india become a direct colony of britain
Cam plants close their _____ during the day and open them at night.
In 2001 congress passed the _____ which gave the government the power to amongst others search private property without possible cause of prior notification
Why did President Theodore Roosevelt use the Roosevelt Corollary in the Dominican Republic? A) Roosevelt did not want the Dominican Republic to attack the Unite
The vector quantity that measures how fast an object moves and the direction in which it moves is ______. Momentum Speed Acceleration Velocity
Which of the following best describes the hajj for Muslims?
The diagonals of a rhombus are _____. A) sometimes equal B) never congruent C) parallel D) perpendicular