skylarhr49
skylarhr49 skylarhr49
  • 24-11-2018
  • Mathematics
contestada

ASAP I NEED HELP NOWW

ASAP I NEED HELP NOWW class=

Respuesta :

Joshkd02 Joshkd02
  • 24-11-2018

27 x 1.25= 33.75

5 x 1.99=9.95

1 x 1.50= 1.50

add that up =45.2

/26 students = 1.73 dollars

Answer Link
slasherneo
slasherneo slasherneo
  • 24-11-2018

First you must find the cummulative price

do this by adding up the total cost.

(27 x 1.25) + (5 x 1.99) + 1.50 = 45,2 dollars total

now divide this amongst the students.

45.2/26 = 1.74 dollars each

This isnt an answer choich so I would say c is the closest

Hopefully there is a hidden option E. 1.75 or something.

Answer Link

Otras preguntas

How do I answer all of these plz help
How do Penelope’s actions help develop the theme of loyalty in the Odyssey? She allows the suitors to take control of her home. She does not marry one of the su
Does anyone know this answer?
What town did the reformation of the catholic church began in?
how are the amplitude and energy of a wave related?
Read the passage, then answer the question that follows: People who like the idea of a plant that traps, kills, and eats meat love Venus Fly Traps. Despite tha
The power that has become a basic part of the system of checks and balances of our government today is called a. laissez-faire. c. government spending. b. jud
3/4 is 75% of what number
What can affect an organism trait
Kesha bought a new pair of skis for $450. She made a payment of $120 and got a student discount of $45. Her mother paid 1/2 of the balance. How much does Kesha