cassadythoummany cassadythoummany
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peaches cost $6. how many pounds of peaches could be bought for $24. find the algebraic equation

Respuesta :

princesskyleepeace
princesskyleepeace princesskyleepeace
  • 21-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation:The algebraic equation is 24/6*3 which will give you 12 pounds


Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 21-12-2018

Answer:

Equation

2x = 24


Step-by-step explanation:

3 pounds of peaches cost $6

so each pound = $6/3 = $2

so if you have $24 then $24/ 2 = 12 pounds

Let x = # of pounds of peaches

Equation

2x = 24


Answer Link

Otras preguntas

128 is 74% of what number?
What is the GCF and LCM of 14 and 28
a piece of unglazed porcelain used to test a minerals streak
jenna''s sixth-grade class is taking a bus to the zoo. the zoo is 156 miles from the school. if the bus travels an average of 55 mi/h, how many seconds will it
7/8,0.98,8/9 least to greatest
jenna''s sixth-grade class is taking a bus to the zoo. the zoo is 156 miles from the school. if the bus travels an average of 55 mi/h, how many seconds will it
Write your answer as a fraction in simplest form subtract 5/8-3/5
how did harriet bishop impact the future of minnesota
Helpers are needed to prepare for the fete. Each helper can make either 2 large cakes per hour, or 35 small cakes per hour. The kitchen is available for 3 hour
How were Serbia''s actions in Kosovo similar to its actions in Bosnia and Herzegovina ?