KatieBug712
KatieBug712 KatieBug712
  • 22-01-2019
  • Mathematics
contestada

Can anybody help me with this?

Can anybody help me with this class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-01-2019

Answer:

Cost = 17.08

Step-by-step explanation:

The cost is 4.88 per pound.

We buy 3.5 pounds

Cost = number of pounds * cost per pound

Cost = 3.5 * 4.88

Cost = 17.08

Answer Link

Otras preguntas

How did the Zenger trial help lead to freedom of the press?
Jessica earns $63.70 in 6.5 hours. How much does Jessica earn in 1 hour?
Jessica earns $63.70 in 6.5 hours. How much does Jessica earn in 1 hour?
How did the merchant class in northern Italy influence the Renaissance?
What historic claim do both Palestinians and Jews make to the land of Palestine?
Of the 1,000 students in a local college, 420 own brand X mobile phones and 580 own brand Y mobile phones. Of these students, 80 own both brands of mobile phone
An ionic solid is placed in a beaker of water. Which of the following occurs when there is a strong attraction between the solute and the solvent? A. T
What similarities do you see among U.S. actions in Nicaragua, Cuba, and Iran?
In what ways did steppe nomads and the people of neighboring settled societies interact?
Which statement accurately compares the Byzantine emperors Justinian I and Basil I? a. Both emperors lost large chunks of Byzantine territory to invading Muslim