zasova zasova
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

a 5-ounce can of tuna costs $0.90. a 12-ounce can tuna costs $2.40. which is a better buy?

Respuesta :

hushehady
hushehady hushehady
  • 24-01-2019

12 oz :)

Step-by-step explanation:


Answer Link
watsonjessica751 watsonjessica751
  • 24-01-2019

Answer:

the 12 ounce can

Step-by-step explanation: you get more bang for your buck


Answer Link

Otras preguntas

If the quadratic equation x2 + 6x + 19 = 0 is rewritten in the form (x - p)2 = q , what is the value of p and q
Compare and contrast a ridge and a mountain.
What is the missing term?
Pls help need this to pass
How have deforestation, desertification, and damming negatively affected the environment?
need answer asap thank you
Briefly explain the figure of the Bodhisattva and the idea of compassion in Mahayana Buddhism
large farms consist about ____ of all farms in the us
Combine the sentences below using subordination. One shark can wear out and replenish thousands of teeth. A shark can do this during its lifetime.
!URGENT! What is the equation of the line that contains the point (-5,-1) and had a slope of 4? Write in slope-intercept form.