leannewallace17 leannewallace17
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

A 6 pack of undershirts cost 13.98 this is 3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts amount how much does each undershirt cost when purchased individually

Respuesta :

sadcultures
sadcultures sadcultures
  • 25-01-2019

6 - pack = 13.98

6 individual shirts = 13.98 + 3.96 = $17.94

each costs = 17.94/6 = $2.99

Answer Link

Otras preguntas

(Citizenship 02.04 LC) Implied powers are those that are (1 point) Select one: O a. interpreted from the language of the Constitution as belonging to the nation
In Python, the data structure that stores elements of the same data type is called an array.
what are the similarities and differences between imperialism and globalization
What are the answers of these two questions?
Which explorer is credited with bringing smallpox to the Aztecs?1. Vasco da Gama2. Christopher Columbus3. Henry the Navigator4. Hernando Cortes​
What is the domain and range of the function f(x)=−3/2(4)^(x−3)−1?
what are the solution of 2ײ4×=16?​
Where did modern badminton start?​
3+8 12 if and only if 5×4 25​
What is the correct definition of harassment? O A. an experience of biased or unfair treatment OB. categorizing people based on gender O C. terminating an emplo