alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

Conditions or changes in the air in a certain time and place are called climate. True False
The phrase "Crossing the border" has only one, literal meaning in Sam Roberts's song. - True ✅False
You're thinking about buying a car. You can afford $800 in monthly payments for 3 years. If interest rates are 7 percent APR, what price of car can you afford?
Please help me with this!
-2,-4 lie on the line y=5x-4
Write a program to calculate the electricity bill amount as per the following criteria.
Which is not one of the three abilities used to define creativity in adults by Sternberg and Lubart (2001)
Read this paragraph from The Adventures of Huckleberry Finn by Mark Twain. Well, three or four months run along, and it was well into the winter now. I had been
Find the absolute maximum and minimum values of the following function on the given interval. If there are multiple points in a single category list the points
Alicia buys 4 scarves. She pays $75.20 plus an additional $5.26 in tax for the scarves. Alicia determines that each scarf cost $20.12. Estimate the cost of each