contestada

Jessica paid 15$ for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?


A) $0.80 per apple
B) $1.25 per apple
C) $0.80 per pound of apples
D) $1.25 per pound of apples

Respuesta :

the answer is d

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Hopefully this is helpfull!