dalylapastor25 dalylapastor25
  • 25-02-2019
  • Mathematics
contestada

at the supermarket, gum is sold in packs of 8 pieces each . one pack of gum cost$ &1.92. what is the unit cost per piece of gum?

Respuesta :

awo
awo awo
  • 25-02-2019

the unit cost per piece of gum is 0.24

Answer Link

Otras preguntas

A committee that exists permanently in either the House of Representatives or the Senate is called a __________
how much power is genarated if a person applies 200 n of force to move a bicycle 10 min 5 s
The responsible organisms, dinoflagellates, are classified as members of the kingdom
what are two ways that the size of a population can increase ? what are two ways that the size of a population can decrease
Why are the cells produced by meiosis considered gametes?
the following two packages of rice cost the same amount. Which is the better buy?
The term virtuous is best used to describe a leader who __________. a. shows support for others b. exhibits moral excellence c. expresses the facts to follow
what are some natural sources of particles in the atmosphere
Which is the direct linear variation equation for the relationship? y varies directly with x and y = 12 when x = 4. A. y = 2x + 4 B. y = 3x C. y
The first African Americans who fought for the Union during the Civil War ________ I already know its not A or B... were told they would be freed after the war.