LisaLWinters7137 LisaLWinters7137
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

5 apples cost ?1.45. 3 apples and 2 bananas cost ?1.13. What is the cost of 1 banana

Respuesta :

nozanin15 nozanin15
  • 26-03-2019

1.45÷5=0.29

0.29×3=0.87

1.13-0.87=0.26

0.26÷2=0.13

One banana costs 0.13

Answer Link

Otras preguntas

Two fractions equivalent to 7/12
A Store is having two sales on popcorn. The original price of the popcorn is $10 for 10 oz. Sale A offers you 33% more popcorn for free. Sale B offers you the s
Kimmy earns a $200 commission on all sales plus a base salary of $30,000. Her total income last year was $80,000. Which equation can be used to calculate the nu
Which of words is a fragment
Which game show coined the catchphrase survey says
marshal wants to cook vegetables quickly and evenly. what should he do ​
Which equation can be used to represent "three minus the difference of a number and one equals one-half of the difference of three times the same number and fou
The amplitude of y = -2 sin 3x is
find the volume of the cylinder
Which expression is the factored form of −4.5n+3−4.5n+3 ? −3(1.5n−1)−3(1.5n−1) −1.5(−3n+2)−1.5(−3n+2) −1.5(3n+2)−1.5(3n+2) −3(1.5n+1)