Cheese costs $4.20 per pound. If Ms.Rivera spent $6.30 on cheese, how many pounds did she buy? A. 15 B. 10.5 C. 1.05 D. 1.5

Respuesta :

the answer is 1.5(d) 

work:
          6.30/4.20=1.5 

:D