li4verdejason
li4verdejason li4verdejason
  • 26-04-2016
  • Mathematics
contestada

Suzanne needs material for her school project. She buys 2.75 yards of material at $5.84 a yard. What is the total cost of the material? a. $8.59 b. $16.06 c. $11.59 d. $13.75

Respuesta :

AthaliaEliana
AthaliaEliana AthaliaEliana
  • 26-04-2016
answer is B) $16.06 because 2.75 x 5.84=16.06 
Hope this helps ^-^
Answer Link

Otras preguntas

When considering maintenance of a healthy weight, nutrient needs are affected by all of the following except A. race. B. gender. C. age. D. lifestyle.
In which state did women first receive full suffrage?
Define the term market system. A. a series of buildings dedicated to selling goods and services B. any arrangement that people have to trade goods and services
Which is the best estimate for the sum of 3/8 and 1/12¿
The Supreme Court case Marbury v. Madison happened because
What number is 45% of 90
Explain how to write 3*3/8 as the product of a whole number and a unit fraction
what is the average monthly precipitation in Arches National Park
1/2 of 1/5 plz plz plz help
Was the Nullification Crisis about tariffs?