kantariag kantariag
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Tony bought 14 pounds of rice for $6 how many dollars did he pay per pound of rice

Respuesta :

mimique0179
mimique0179 mimique0179
  • 23-04-2019

Answer: 43 cents

Step-by-step explanation: divide 6.00 by 14 which gives you around .42857

then you round to the hundredths place which gives you .43

Answer Link
lolfunny124 lolfunny124
  • 23-04-2019

Answer:

0.42 or 0.43 (depends if you round)

Step-by-step explanation:

6.00 divided by 14 = 0.42857143

now check your answer

0.42857143 x 14 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Explanation Rule ( going to future ) help !
1. This question is based on the following paragraph. In American society, romantic love is considered the main reason for people to marry. On the other hand
The penalties for a person's second DUI conviction include installation of an ignition interlock device for __________. A. no more than two continuous years
What was an achievement which helped contribute to the downfall of the Zhou?
what is the indirect speech of He said, "happy new year."
Can someone help me, I'm confused on the verb tener
for an individual with an open fracture on the leg what would be an appropriate action? A. apply heatB. keep the person walking.C. have the person lie down.D
Fullerene is a perfect sphere with the chemical formula c60. From this information, what you can deduce about the structure of fullerenes? 1. It only contains o
Easy question. Please answer should include explanation.
who is Catherine the Great