hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

Subtract. Express each difference in simplest form. 3 7/12 - 2 3/8
How did 1950s consumerism differ from previous eras? a. Advertising shaped patterns of consumption based on "desires" rather than "needs." b. Americans became a
Find the x- and y-intercepts of5x-3y = 12.x-intercept:y-intercept:​
Evangeline walked 3/10 of a mile on Monday, 5/10 of a mile on Tuesday, and 25/100 of a mile on Wednesday. Plot each distance on the number line.←--------------
Whom does inflation hurt the most? Question 1 options: consumers debtors producers creditors
The first term in a geometric sequence is 54, and the 5th term is 2 / 3. Find an explicit form for the geometric sequence.
in which sentence are the words in a bold an infinitive ? A. jason wants to fish B.jason wants to fish early at the lake C.jason wants to fish early D.jason wan
What was the main purpose of the National Assembly?​
The electron in an (unbound) hydrogen atom (H(g)) is excited from the ground state to the n=3 state. Which of the following statements are true and which are fa
Find the solution to the system 2x-4y=24, -3x+2y=-12