Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 26-04-2016
  • Mathematics
contestada

An 11 pound turkey cost $15.00 while the 16 pound turkey is on sale for $20.00 How much would you save with the sale price

Respuesta :

MadBulgarian
MadBulgarian MadBulgarian
  • 26-04-2016
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less 1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
Answer Link

Otras preguntas

how are the products 2.1 times 3.2 and 21 times 32 alike and different
a toy store marks down every toy by 15% in january how much does a toy cost during january use p for the price in december
Type an integer or simplified fraction 27/50
A paragraph on Sam Houston's death. (4-5 sentences. When, how, why)
Is 1.4 greater than, less than, or equal to -14/7
Why do automobiles rust faster in wet climates than in drier climates?
$12.25 pen set; 60% discount
What will happen to the gravitational force between earth and the moon? Why?
which of the following is closest to 27.8×9.6? A 280 B 300 C 2,800 D 3,000
what is a cell wall in simple words