Will bought a package of 24 juice bottles for $7.44. Which equation relates the cost , c of a package of juice bottles to the number of bottles, b, in the package?

Respuesta :

7.44÷24=c because to find the unit price you need divide 7.44 by 24

Answer:

c=0.31b

Step-by-step explanation:

$7.44 divided by 24 = 0.31