dm31500 dm31500
  • 26-04-2019
  • Mathematics
contestada

Joel is looking at a costs for using a gym. He could pay $50 per month for unlimited use or he could pay $12 per month plus $4 per visit. How many visit would he have to make each month to make the $50 per month unlimited use option the cheapest one

Respuesta :

Michayla05
Michayla05 Michayla05
  • 26-04-2019

Answer:

10

Step-by-step explanation:

4 x 10 = 40

40 + 12 = 52

Answer Link

Otras preguntas

What is 6 1/2 - 1 9/10
A force of 34.5 newtons is applied to an object at an angle of 45 º with the horizontal. What is the force acting on the object in the horizontal direction?
Use the quadratic formula to solve 2y2 – 5y = –2.
You borrow $90 from Grandma. You pay back $15 a week. Write an equation in standard form that represents the amount owed(y) after x weeks.
Could you please help me :) Solve 2x^2 = 128.
which property of an object describes how easily electricity travels trough it?
How can 5 people share 4 brownies?in fraction
Polygons abcd and efgh are similar.explain what this mean?
What effect does adding more loops to the wire coil have on the electromagnet?
How would you prepare 1.00 L of a 0.400M solution of copper(II)sulfate, CuSO4?