footboy1911 footboy1911
  • 22-05-2019
  • Mathematics
contestada

A Package of 10 pens cost $5. Ms.Jackson spent $45 on pens for her office. How many pens did she buy?

Respuesta :

maryannestacy
maryannestacy maryannestacy
  • 22-05-2019

Each pack costs 5 dollars so you take 5 times 8 to get 45 dollars. Then you take to 8 and times it by 10 to get a total of 80 pens

Answer Link

Otras preguntas

Multiplying a number by 4/5 then dividing by 2/5 is the same as multiplying by what number
What of the following best describes the impact that the Protestant Reformation had on religion in Europe? A. A shift from a shared European religion to state-s
work out the volume of a cube of edge 2m
0.00045 in standard form
At a leather shop, 50 leather jackets were sold in February. The shop keeper at the store wants to encourage the sales team to sell more leather jackets by giv
which characteristic best distinguishes quantitative
Molecules helped by protein; move insoluble molecules across plasma membrane: pinocytosispassive diffusionfacilitated diffusionphagocytosisactive transport
26 foot picture is how many yards
does it make sense to connect the points on the graph with a solid line?
What does authoritarian mean? requiring acknowledgment of authorship requiring strict obedience to an authority, such as a dictator ruling by aristocracy ru