pridebutter pridebutter
  • 26-05-2019
  • Mathematics
contestada

the price of milk found by / its cost in cents by its volume in gallons.
what are the units in words?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 26-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Milk is often priced in the units "dollars per gallon."  I pay $3/gallon for mine.

If you want the units cents instead of dollars, then the units would be

"cents per gallon."

Answer Link

Otras preguntas

Why is the absolute value of a nonzero number positive
Convert number from scientific notation to standard notation 4.89×10^6
can you think of a time someone made a promise and let you down?​
Solve and simplify 4 1/5- 1 1/3=
Whats the difference between sales promotion and advertising. Provide examples.
What does Mark Twain satirize in this excerpt from "The £1,000,000 Bank-Note"?It was a lovely dinner-party of fourteen. The Duke and Duchess of Shoreditch, and
3. A line goes through the points (3,4) and (-3,6). (a) What is the slope of the line? Show your work (b) Write the equation of the line in point-slope form. S
A climax community always what ?
I have 3 hundreds, 13 tens and 10 ones. What number am I?
do eggs form in the womb?​