lizbeth1987 lizbeth1987
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bottle of bleach costs $11.04. What is the price per quart?

Respuesta :

vickigenius
vickigenius vickigenius
  • 22-09-2019

Answer:

$0.92

Step-by-step explanation:

This is because the unit rate per gallon is $3.68. You can solve this by doing 11.04 divided by 3. Since there are 4 quarts in a gallon, you divide that by 4 and get 0.92

Answer Link
slocumbgarce
slocumbgarce slocumbgarce
  • 22-09-2019

Answer:

92 cents

Step-by-step explanation:

4 quarts in a gallon, 4x3=12, 11.04/12= 92 cents

Answer Link

Otras preguntas

Are these right? And please help with the others please
what is the area in square meters of 6 triangles draw a diagram
you have a goal to sell 80 tickets to the school carnival if you completed 10% of your goal how many tickets did you sell
Please help please find the answer
The area of land that supplies water to an aquifer is called__
PLEASE HELP IT’S DUE TMR
4. What part of the body did ancient people think caused hysteria? The heart The uterus O The brain O The uvula
when f(x) is greater than 0
7=3 over 4x what is x?
What are the prepositions in the following sentence? Select the four that apply. Cassidy drove around the block for several minutes while her friends returned c