Seudónimo Seudónimo
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

You are knitting a scarf using 4 balls of yarn. The yarn costs a total of $24.88. How much does 1 ball of yarn cost?

Respuesta :

rachelblaiir
rachelblaiir rachelblaiir
  • 22-10-2019

Answer:

$6.22

Step-by-step explanation:

If you divide the total by the amount of yarn bought, 4, you get 6.22.

24.88/4=6.22

Answer Link

Otras preguntas

The width of a rectangle is 1/2 of its length. What are the sides of the rectangle if its perimeter is 63 in.? NEED ASAP
What are some clues that the narrator’s point of view is third-person omniscient? Check all that apply.
Miss holman gave 90-cent trip to a waitress for serving for a meal coasting 6.00. What percent of the bill was there tip
How do you pronouce, "Adiós, espero que hayas aprendido mucho sobre mí, " in Spanish? (15 POINTS)
Explain the theme to warriors don’t cry
What was the economic climate of the nation at the time the american recovery and reinvestment act was proposed?
Han divided 3 10 by 6. His work is shown below. Is han's answer correct? 3 10  ÷ 6 =  6 10  ÷ 6 =  1 10
(5.4×10^2)(2.5×10^8)
A made an error while solving this problem A number divided by 4 is 3 more than -11. What is the number? What is the correct solution to this problem? (A) -2 (
What is the best example of how an advance in the use of technology made life less difficult for paleolithic?