niyah8260 niyah8260
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

Sam bought 10 apples for
$4.50. How much does one apple
cost?

Respuesta :

1000000045 1000000045
  • 22-10-2019

Answer: 1 apple is $0.65

Step-by-step explanation:

Answer Link
vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 22-10-2019

Answer:

This means that an apple costs 45 cents = $0.45

Step-by-step explanation:

To get this you would just divide

$4.50/10 = 0.45

This means that an apple costs 45 cents = $0.45

Answer Link

Otras preguntas

What is the simplified difference of the expression below? 5/6 - (- 3/8) A- -1 B- 8/14 C- 58/48 D- 29/24
The sum of 5 consecutive numbers is 200. What is the smallest number?​
12.20h - 7.15 = 90.45
What is one way that matter moves from the geosphere to the hydrosphere?
Find the solution set of the following quadratic equations using the quadratic formula.1.) x^2 - 7x + 9 = 02.) 3x^2 + 10x = -3​
Find x so that l || m.
What is the total measure of the angles inside a triangle?
Orange trees reproduce through sexual reproduction. What can be known about orange tree reproduction? A.Sperm and eggs form zygotes. b. Budding is involved. c
Causes of social problems ​
Solve - 4z+3=6+ 2 z​