markesianix markesianix
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00 is better which one

Respuesta :

Sarah0404
Sarah0404 Sarah0404
  • 23-10-2019

Answer:

5 bars for $4.00

Step-by-step explanation:

10 / 12 = 0.833 repeating

4 / 5 = 0.8

Answer Link
bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 23-10-2019

Answer:5 bars for 4

Step-by-step explanation:4.00÷5 is 0.80

10.00÷12 is around 0.83

Answer Link

Otras preguntas

Science-forums who is credited with formulating the doctrine of uniformitarianism?
Could u correct these sentences below? These r right but not excellent. 1. Learning to write is like to learn swimming, it takes a lot practice 2. Ask for assis
What must occur for the gene pool within a population change
Who sends a wreath to grandmother's funeral that would cause her to "turn in her grave"?
Martha made earrings to sell at a craft fair. Her booth rental is $35 a day. Each pair of earrings costs $2 to make, and she sells them for $5 per pair. Martha
How many milliliters of 0.0630 m edta are required to react with 50.0 ml of 0.0110 m cu2 ?
Find the value of z if the area under a standard normal curve (a) to the right of z is 0.3622; (b) to the left of z is 0.1131; (c) between 0 and z, with z >
explain how westward expansion affected native american policy
Vitamin C is an underconsumed nutrient
Solve Q-7/ 1/2= 6/ 1/2