emiliamancilla70
emiliamancilla70 emiliamancilla70
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.30 per pound. Which
equation best representhe y, total cost of x
pounds of apples?​

Respuesta :

InvictusPain4777
InvictusPain4777 InvictusPain4777
  • 23-10-2019

Answer: The equation would be 1.30x = y

Step-by-step explanation: x = pounds of apples and y = total cost

Let's say you bought 2 pounds of apples. The equation would be 1.30(2) = $2.60. Makes sense?

Answer Link
MyBrainIsThinking
MyBrainIsThinking MyBrainIsThinking
  • 28-04-2021

Answer:

The equation would be 1.30x = y

Step-by-step explanation:

Cause I'm built different.

Answer Link

Otras preguntas

How do you find the area of the field in terms of x
PLEASE CHOOSE 3Which THREE excerpts would best be characterized as expository texts? Excerpt 1May 17, 1980, was a quiet day in Silver Lake, Washington. If you h
Eight more than twice a number increased by 3 is equal to 79. Find the number
What is the missing value in the equation? 4 2/6 - 3/n = 4 17/24
European leaders of England and France were slow to stop the advances of Hitler in Mussolini because
What kind of discrimination did ethnic minorities face in the west?
How many U.S Dollars can you get for 252 Mexican pesos if the exchange rate is 10.5 pesos per dollar
Which of the following statements is true about financial planning? A). Once you have painstakingly develop the financial plan it’s not wise to change it B) yo
Which is more useful for storing thermal energy, the block of lead or the water in the calorimeter?
Your patient care tasks requires gloves, a gown,goggles,and masks.From the list which item of PPE should be put on last?