kendal48 kendal48
  • 25-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs. Thomas bought 4 gallons of gas. Her total cost was $6.76.
What is y, the cost of one gallon of gas?

Respuesta :

elhadiali07 elhadiali07
  • 25-10-2019

4 gallons × y dollars/gallon=$6.76

4y=6.76

Divide both sides by 4

Y=$1.69

Answer Link
lilgunter12
lilgunter12 lilgunter12
  • 25-10-2019

Answer:

The cost of 1 gallon is 1.69

Step-by-step explanation:

its 1.69 because if you divide 6.76 by 4 gallons she would end up paying 1.69 for each gallon.

Answer Link

Otras preguntas

I need help with my homework please. Will give an brainlist . I will give A brainlist.
What is the pH of a solution formed when 100 ML of an acid with a pH of two is diluted 1 L with pure water
21. We have all decided_____the examination, ​
Summarize Maslow's hierarchy of needs (from lowest level to highest level) and provide examples of each need.
Please i need some help on this question
When someone is patronizing, that person: believes he or she is superior to the other person. préjudges the other person. . carries biases about race. has an ov
!!!!PLEASE HELP!!! !!!!!PLEASE EXPLAIN HOW YOU GOT THE ANSWER!!!! Two boats start their journey from the same point A and travel along directions AC and AD, as
Hello, Please can I have some help with these questions? Many thanks!
Label the figure below with the names of a volcano's parts.
What was the median temperature of the pond?