jt3856052 jt3856052
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

A Store Sells 8-foot boards for 2.40 each.What is the cost per foot​

Respuesta :

zubaidahalsaudi zubaidahalsaudi
  • 21-11-2019

Answer:

0.3

Step-by-step explanation:

2.4 divided by 8

Answer Link
elizamarieh elizamarieh
  • 21-11-2019

Answer: $0.30 per foot

Step-by-step explanation: 2.40 divide 8 = 0.30

Answer Link

Otras preguntas

will someone please help me
What effect did the Revenue Act of 1926 have on Americans?
If a coin is flipped 20 times and a head comes up 9 times, what is the relative frequency of a head coming up? a.0.50 b.0.45 c.0.35 d.0.40
when solving for -1/5(x-25)=7 what is the correct sequence of operations a. multiply each side by -1/5, add 25 to each sideb. multiply each side by 5, subtract
QUESTION 5 Which describes an example of genetic engineering? By replacing a defective gene, symptoms of a disease disappear. Vitamin A is added to rice
-5+x/4 less than or equal to -7
Write an exponential equation for the following scenario, $1000 is deposited into an account that earns 5% interest. A) y=1000(5) B) y=1000(.05)^2 C) y=1000(1.0
Gandhi was an extremely violent leader and his protest movement resulted in the death of many true or false
In the diagram ACB = 65 BCD? 115 180 65 90
Easy help me please and thank you