kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

fipqwjen vruoew ondcweipocgn3r
What are the three components of the psychoanalytic theory
Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions. 2y−2x=44
How does the author support her claim that Hawking has become a disability rights activist?
motion of apes,dogs,lions​
HELP ME PLEASEE!! In the figure, AB is a perpendicular bisector of CD. Find the value of x.
The average winter temperature at the North Pole is greater than -42°F. Which of the following best describes the average temperature? OA. The average temperat
Who was known as “the Great Compromiser”? Henry Clay Daniel Webster John C. Calhoun John Quincy Adams
If Jordan makes only the minimum monthly payments in March, April, and May, what will his balance be after he makes the minimum payment for May? (Assume that in
three ways in which fraud and corruption impact negatively on an individual​